Teknik Destek 2009 Connect Motor ve Esp Arızası

• Konbuyu başlatan ebubekiruguz
  • Başlangıç tarihi
E

ebubekiruguz

Aktif Üye
Selam arkadaşlar, 2009 model, 110 ps, 21 bin km'de olan Ford Connect GLX aracımla 23 Haziran'da Sakarya'dan İstanbul'a gelirken otoyolda aniden aracımın gazı kesildi. O an esp ışığı da yandı ve araç gaz almamaya başladı. Kenara çektim, biraz bekledikten sonra tekrar çalıştırdım ve yolculuğuma devam ettim fakat bu durum biraz endişelendiriciydi. Servise götürmeden önce benzer bir durumla karşılaşan ve çözüm bulan var mı acaba? Serviste ne gibi bir süreçle karşılaşırım, maliyeti ne olur bilgi sahibi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Bence önce arıza kodlarını bir okut bakalım, belki küçük bir sensör sorunuyla halledilebilir, yoksa servis kazığına maruz kalma ihtimalin yüksek. Esp ve motor arızası sıkça bağlantılı olabiliyor, bir yerde ufak bir arıza tüm sistemi etkileyebiliyor. Dikkatli ol, fazla para saçma.

Arıza kodlarını okutmak iyi fikir, çoğu zaman ufak bir sorun büyük bir masrafa neden olabiliyor. Ayrıca, ESP ışığı ve motor arızasının aynı anda olması genellikle bir sensör hatası olabileceğini gösterir. Sensörler bazen nemlenme ya da kirlenme sebebiyle böyle tepkiler verebiliyor. Kendi çapında basit bir kontrol yapabilir, olası hafif sorunları tespit edebilirsin. Ama işin içinden çıkamıyorsan, servise gitmek en doğrusu olacak. Paranın kıymetini bil, ama güvenliğinden de ödün verme dostum.

Bro, arıza kodlarını okutmak önemli, ufak bir hatanın büyüğe dönüşmesini engelleyebilir. ESP ışığı ve motor arızası aynı anda yanıyorsa genellikle sensör sorunu oluyor. Biraz kontrol edip basit hataları tespit edebilirsin. Ama anlamazsan servise gitmek en iyisi, paran kıymetli ama güvenlik her şeyden önemli dostum.

Bro, arıza kodlarını okutmak önemli, ufak bir hatanın büyüğe dönüşmesini engelleyebilir. ESP ışığı ve motor arızası aynı anda yanıyorsa genellikle sensör sorunu oluyor. Biraz kontrol edip basit hataları tespit edebilirsin. Ama anlamazsan servise gitmek en iyisi, paran kıymetli ama güvenlik her şeyden önemli dostum.
Selam, bu tür arızalar genelde elektronik sistemle ilgili olabiliyor. Belki sensör veya kablo bağlantılarında bir sorun vardır. Serviste arıza kodları okutturmak şart, ama masrafları şimdiden düşünmek istemiyorsan, önce kendi başına kontrol etmeyi dene. Bakalım, belki ufak bir müdahale ile çözülür. Hayırlısı :)