Tartışma C3 Timig Kayışı Değişti, Şimdi Motor Mu Değişecek?

Tartışma
B

benbirdostum

Üye
Herkese merhaba,<br /><br />2017 model Citroen C3 aracımda ilginç bir sorun yaşıyorum. Ekim 2023’te, bir döner kavşaktan sağa dönünce araç aniden limp home moduna geçti. Aracı yeniden başlattığımda uyarı ışıkları söndü ve normal şekilde yola devam ettim. Aynı yolculukta tekrar aynı sorunla karşılaştım ve yol yardım çağırdım ama araç çalıştığı için bir şey bulamadılar. Sonrasında bağımsız bir servise götürdüm, zaman kayışının değiştirilmesi gerektiğini söylediler. Bu sorun 'ıslak' zaman kayışları ile ilgili sık karşılaşılan bir durum.<br /><br />Servis programına göre zaman kayışının değiştirilmesi 10 yıl veya 112.000 milde yapılmalı. Citroen, zaman kayışının gerçekten değiştirilmesi gerektiğini kabul etti. Başta %25 katkı teklif ettiler ama durumu açıkladıktan sonra %75 katkı sağladılar. Aracımın onarımı Aralık ayında yapıldı.<br /><br />Fakat 3 ay geçmeden, yine döner kavşaktan sağa dönerken aracım tekrar limp home moduna geçti. Motoru çalışır halde bıraktım ki kurtarma ekipleri sorunu görebilsin. Yine bir tanıma yapıldı ve bu sefer yağ ile ilgili bir sorun olduğu söylendi. Citroen servisine tekrar götürdüm ve yağ tüketim testi yapmalarını istedim. Test sonucunda iç motorda yüksek yağ tüketimine yol açan bir sorun olduğu söylendi ve tek çözümün motorun tamamen değiştirilmesi gerektiği belirtildi. Bu arada hiçbir yağ uyarı ışığı da yanmadı.<br /><br />Müşteri hizmetleri ile görüşme yaptım ve motor değişimi için tekrar %75 katkı sağladılar. Citroen/servis, şikayette bulunmadan 8 hafta (!) sonra, %25 katkının 1800 £ olacağını ancak ondan sonra bildirdi.<br /><br />Bu durumu daha önce yaşayan var mı? İlk sorunun, zaman kayışı ile ilişkilendirilen yağ basıncı ışığı ile bağlantılı olduğu, ikinci sorunun ise zaman kayışının değiştirilmesinden sonra 3,500 mil içinde yağ tüketimi olduğu söyleniyor. Bu açıklama mantıklı geliyor mu? Katkı payımı düşürmek için uğraştım ama firmada kararlı duruyorlar. £1800’ü ödemek istemiyorum ama başka bir çaresi yok gibi görünüyor. Forumdan alacağım her türlü tavsiye için teşekkür ederim.

Geri