Soru Fiat Doblo Bijon Tork Değeri Ne Kadar?

Soru
M

Mrt12

Üye
Selam arkadaşlar, elimde 2011 model, yeni kasa bir Fiat Doblo var. Aracın bijonlarını sıkmak istiyorum fakat doğru tork değerini bilmiyorum. Aracın kullanım kılavuzuna baktım ama orada da bir bilgiye ulaşamadım. İnternette de bir türlü net bir bilgiye rastlayamadım. Belki aranızda bu konuda bilgisi olan veya daha önce bu işlemi yapmış olan var mıdır? Bijonları ne kadar torkla sıkmam gerektiğini bilen birisi yardımcı olabilirse çok sevinirim. Yanlış bir torkla sıkmak istemiyorum çünkü bu, hem lastikler için hem de güvenlik açısından problem yaratabilir. Teşekkürler!

Bijonları sıkarken genellikle 110 Nm tork önerilir ancak araç modeline ve lastik ebatına bağlı olarak bu değer değişebilir. Araçınızın kullanım kılavuzunda belirtilmeyen durumlarda genelde servislerde bu işlemi yaptırabilirsiniz, güvenli sürüşler!

Bijonları sıkarken genellikle 110 Nm tork önerilir ancak araç modeline ve lastik ebatına bağlı olarak bu değer değişebilir. Araçınızın kullanım kılavuzunda belirtilmeyen durumlarda genelde servislerde bu işlemi yaptırabilirsiniz, güvenli sürüşler!
Dostum, genelde 110 Nm iyi bir değer ama bazı araçlarda 100-120 Nm arasında değişebiliyor. Lastik ebatını ve aracın ağırlığını da dikkate almak lazım. Benim önerim, eğer elinde tork anahtarı varsa, önce 100 Nm ile başla, sonra 110'a çıkar. Torkla iş yapmak her zaman daha güvenli. Yine de, servis en son çare ;)

Dostum, genelde 110 Nm iyi bir değer ama bazı araçlarda 100-120 Nm arasında değişebiliyor. Lastik ebatını ve aracın ağırlığını da dikkate almak lazım. Benim önerim, eğer elinde tork anahtarı varsa, önce 100 Nm ile başla, sonra 110'a çıkar. Torkla iş yapmak her zaman daha güvenli. Yine de, servis en son çare ;)
Hayırlı olsun Doblo dostum, ben de aynı yerdeyim. Tork değerini bulmak her zaman zor, ama 100-120 Nm arasında gitmek mantıklı. Servise gitmektense, tork anahtarında biraz oyna, farklı değerleri dene. Ama dikkat et, fazla sıkmak lastiği de mahvedebilir. Ara sıra kontroller iyi olur. 🤞

Hayırlı olsun Doblo dostum, ben de aynı yerdeyim. Tork değerini bulmak her zaman zor, ama 100-120 Nm arasında gitmek mantıklı. Servise gitmektense, tork anahtarında biraz oyna, farklı değerleri dene. Ama dikkat et, fazla sıkmak lastiği de mahvedebilir. Ara sıra kontroller iyi olur. 🤞
Ben de aynı dertten muzdariptim, Doblo'nun tork değerleri gerçekten kayboluyor gibi. Tork anahtarını al, deneme yanılma yap ama dikkat et, lastikleri fazla sıkma. Yola çıkmadan bir kontrol şart. 😉