Soru Fiat Doblo'da Çözülemeyen ESP ve Hill Holder Sorunu

Soru
H

hknmtn

Üye
Merhaba, 2010 model D3 Fiat Doblo sahibiyim. Arabayı ilk çalıştırdığımda Hill Holder devre dışı ve ESP devre dışı uyarısı alıyorum. Bir dakika sonra bu uyarılar kayboluyor ancak yokuş kalkış desteği devre dışı kalıyor. OBD'ye bağladığımda yanal kayma sensörü için kalibrasyon isteniyor. Kalibrasyonu yaptığımızda hata düzeliyor ve şehir içinde genellikle sorun yaşamıyorum; ancak şehirler arası seyahatlerde belirli bir hızda ve düz yolda hatayı tekrarlıyor. Bu sorunu çözmek için her yere gittim ama bir sonuç alamadım. Yanal kayma sensörünün nerede olduğunu bilen veya bu konuda bilgisi olan var mı?

Yan profilli sensörleri kontrol ettiniz mi? Fiat Doblo'nun bu kronik sorununu duydum, bazen sensörün kendisi değil de bağlantıları problem çıkarabiliyor. Elektrik tesisatını da göz önünde bulundurduysan bir de yolları arşınladığın hızlarda sıkıntı yaşanıyor diyorsan, bu net bi elektriksel sorun gibi duruyor. Başka nereye götürdün, ne dediler?

Bu sorun galiba gerçekten başa bela, sensörü buldun diyelim ya yarın başka bi yer arıza verirse? Bence bu markadan ümidi kes, farklı bi arabaya geçişi düşün.