Teknik Destek Fiesta 2011 1.4 TDCi Yakıt Tüketimi Yükseldi

I

IlkerK

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba, 2011 model 1.4 TDCi Ford Fiesta aracım var. Aracı 2016 Temmuz'dan beri kullanıyorum. Aldığımda lastik ebatları biraz büyüktü, o dönemde yakıt tüketimi 4.8 litre civarındaydı. Şimdi yakıt tüketim değeri oldukça arttı ve bu konuda ne yapabileceğimi bilmiyorum. Lastiklerin büyük olması, yakıt tüketimini ne kadar etkiler? Ayrıca başka hangi sebeplerden yakıt tüketimi artıyor olabilir? Düzenli bakım yapıyorum, ama özellikle son aylarda artış fark ettim. Tecrübelerinizi ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar, lastik ebatları gerçekten de yakıt tüketimini etkileyebilir. Büyük lastikler aracın yol tutuşunu artırsa da motorun daha fazla çalışmasına neden olur ve bu da yakıt tüketimini doğal olarak yükseltir. Ayrıca, hava filtresi, yakıt enjektörleri ve motor yağı gibi diğer unsurları da gözden geçirmen faydalı olabilir. 🌿

Selamlar, lastik ebatları gerçekten de yakıt tüketimini etkileyebilir. Büyük lastikler aracın yol tutuşunu artırsa da motorun daha fazla çalışmasına neden olur ve bu da yakıt tüketimini doğal olarak yükseltir. Ayrıca, hava filtresi, yakıt enjektörleri ve motor yağı gibi diğer unsurları da gözden geçirmen faydalı olabilir. 🌿
Hocam lastiklerin boyutu dışında motorun genel bakımlarını sıklaştırmanı da öneririm. Özellikle hava filtresi, enjektör ayarları falan ciddi fark yaratır. Lastikleri de uygun ebatlara geçirmen şart gibi duruyor. Beklemeden servise! 🚗