Teknik Destek Peugeot 206'daki Yağ Kaçağını Tespit Etme Yolu

Z

zeynep

Üye
Merhaba dostlar, 2004 model Peugeot 206 1.4 benzin+lpg xline aracım var ve bir konuda uzman görüşüne ihtiyacım var. Otoparkta araç 10-12 saat kaldığında, parlak zeminde çok ince, şeffafa yakın bir avuç büyüklüğünde yağ birikintisi görüyorum. Bu, şanzımanın hizasına denk geliyor ve aşağıda resim ekledim. Acaba bu kaçak şanzımandan mı kaynaklanıyor, eğer öyleyse hangi noktasındadır ve yapılması gereken işlem nedir? Sanayide çok fazla bilgi sahibi değilim, bu yüzden gitmeden önce en azından fikir sahibi olmak istiyorum. Ayrıca, 30-50 km arasında giderken ayağımı gazdan bir anda çektiğimde araç bir anda yığılıyor, gaza bastığımda da vuruntu yapıyor. Yüksek hızlarda sorun yok. Bu durumun sebebi ne olabilir? Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Yağ kaçağı şanzımandan olabilir, ama bir de motor yağı sızdırma ihtimali var. Öncelikle, yağ filtresi ve contaları kontrol ettir. Vuruntu ve yığılma sorunu da ateşleme sisteminden veya enjektörlerden kaynaklanıyor olabilir. Bir bakıma elektrik aksamını da kontrol ettirmeni öneririm. Sorun tespit etmek zor ama bu adımlar faydalı olabilir.