Teknik Destek Renault Clio 4'te Fren, ESC ve Yokuş Kalkış Sorunu

Z

zeynepkara

Üye
Merhaba arkadaşlar. 2014 Clio 4 1.5 DCİ sahibiyim. Yaklaşık 1 ay önce arabamda 'Fren Sistemi Kontrol Ettirin, ESC Kontrol Ettirin, Yokuş Kalkış Desteği Kontrol Ettirin' uyarıları belirmeye başladı. Arabanın frenleme performansında bir değişiklik hissetmedim ama bu uyarılar neden çıkıyor çözemedim. Acaba ABS sisteminde bir problem mi var, ya da bu uyarılara ne sebep olabilir? Benzer durumu yaşayan ya da bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Servise götürmeden önce biraz araştırmak istedim. Teşekkürler şimdiden.

Merhaba, bu mesajlar genelde sensör sorunlarından kaynaklanıyor. Yokuş kalkış desteği, elektronik sistemler arasında bağlı olduğu için herhangi bir hata algıladığında uyarı veriyor. Birkaç sensörü kontrol ettirmekte fayda var. Servise gitmeden önce, arabanın aküsünü de kontrol ettir, bazen zayıf bir akü bile bu tür sorunlar çıkarabilir. Kolay gelsin!

Merhaba, bu mesajlar genelde sensör sorunlarından kaynaklanıyor. Yokuş kalkış desteği, elektronik sistemler arasında bağlı olduğu için herhangi bir hata algıladığında uyarı veriyor. Birkaç sensörü kontrol ettirmekte fayda var. Servise gitmeden önce, arabanın aküsünü de kontrol ettir, bazen zayıf bir akü bile bu tür sorunlar çıkarabilir. Kolay gelsin!
Selam! Ben de benzer bir şey yaşadım. Sensörlerin yanında, fren hidroliğine de bakmayı unutma. Bazen basit bir eksiklik bile bu uyarıları tetikleyebiliyor. Aküyü kontrol ettir de, sonra serviste doğru çözüme gidersin. Bilgi verirsen sevindim ;)

Selam! Ben de benzer bir şey yaşadım. Sensörlerin yanında, fren hidroliğine de bakmayı unutma. Bazen basit bir eksiklik bile bu uyarıları tetikleyebiliyor. Aküyü kontrol ettir de, sonra serviste doğru çözüme gidersin. Bilgi verirsen sevindim ;)
Valla bu uyarılar sinyallerin kötü gittiğini gösteriyor olabilir. Benim başıma geldiğinde, fren hidroliğinin seviyesine bir bakmıştım, basit ama etkili bir çözüm olabiliyor. Sensörler sorun çıkardığında özellikle yokuş kalkış desteği devre dışı kalıyor. Dikkat et, serviste yüklü bir fatura istemezsin. 🚗