Tofaş Arabam Çok Tekliyor, Yardım!

B

blueshh3

Aktif Üye
Arkadaşlar selam, Tofaş aracımda ciddi bir tekleme sorunu yaşıyorum. Yakın zamanda simit tüp tankına döndüm ve gaz tesisatı yaptırdım. Benzinde uzun zamandır kullanmıyordum, ama benzinle çalıştırdığımda araba sürekli duman atıyor ve aşırı tekleyip patırtılı gidiyordu. Gaz aldım, ayar yapıldı ama hala tekleme devam ediyor ve gazdayken devir düşerken egzoz patlıyor.

Sanayide bir ustaya gittim, distribütör kapağının oksitlenmiş olduğunu söyledi ve değiştirdik. Avans ayarı da yapıldı fakat sıkıntı hala çözülmedi. Gaz düğmesini de değiştirdim ama düğmenin üstündeki gaz derece ışığı düzgün çalışmıyor.

Bu sorunu daha önce yaşayan veya bilen var mı? Yardımlarınıza ihtiyacım var.

Selam, gaz tesisatında bi sorun olabilir mi? Hani simit tüpü taktırınca bazen gaz basıncı düzgün ayarlanmazsa bu tarz teklemeler olabiliyor. Ayrıca, benzinle çalıştırınca duman atması da karbüratör sorununu işaret ediyor olabilir. Usta iyi bakmamış olabilir. Bi kontrol ettir, belki daha derin bir sorun vardır. Tekrar hatırlatırım, her zaman benzinle çalıştırmayı dene, lpg'den önce bir sorun çıkıyor mu bir bak. :)

Selam, gaz tesisatında bi sorun olabilir mi? Hani simit tüpü taktırınca bazen gaz basıncı düzgün ayarlanmazsa bu tarz teklemeler olabiliyor. Ayrıca, benzinle çalıştırınca duman atması da karbüratör sorununu işaret ediyor olabilir. Usta iyi bakmamış olabilir. Bi kontrol ettir, belki daha derin bir sorun vardır. Tekrar hatırlatırım, her zaman benzinle çalıştırmayı dene, lpg'den önce bir sorun çıkıyor mu bir bak. :)
Bazen basit bir kaçak ya da gaz ayarındaki ufak bir sapma bile bambaşka sorunlar çıkarabilir. Belki de karbüratörün ayarını düzenlemek lazım. Tekrar gözden geçir, belki birkaç küçük detay kaçırılmıştır. Duman atması da iyi bir işaret değil, belki de bir temizlik şarttır. Denemeye devam et, çözene kadar pes etme! 🤔