Tofaş Fren Pedalı Sorunu ve Hidrolik Eksilmesi

S

selenonat

Aktif Üye
2-3 aydır ışıklarda dururken fark ettim ki fren pedalım yavaş yavaş aşağıya düşüyor ve araba hafif kayıyor. Önce ayağımı biraz kaldırıyorum sandım ama iki gün önce suya ve yağa bakarken hidrolik eksildiğini gördüm. Öne ve arkaya baktım; sağ arka merkez ömrünü tamamlamış. El freni de kaçıyordu, biraz sıktım ama sadece tek taraflı tutuyormuş.

Sanayide orijinal parça yok dediler. AP merkeze 150 TL istediler, başka bir markanınkini 130 TL'ye aldım ve Dot 4 fren hidroliği de aldım. Tanıdık vasıtasıyla bir ustaya götürdüm; fiyat konuşmadık, bir şeyler yapar dedim ama yaptı da. Yeni merkezi taktığında tahliyeden hidrolik geldiğini söyledi, havası alındı dedi. Bindim, 5-6 kez pompaladım, sonra tur atıp geldim, borcumu sordum, 400 TL istedi! Oha dedim ama verdim çıktım. Şimdi tekrar arkaları söküp el freni ayarı yapmam gerekecek. Sağ tarafı ayarlıyorsun, peki sol tarafın ayarı? Muayaneye girsem %100 kalırım. Şunlar nasıl usta anlamadım.

Sepha ve kriko aldım, çoğu işi kendim yapacağım artık. Dip not: Dot 4 hidrolik ekledim ama çoğu Tofaş'a olmaz diyorlar, uzun zamandır kullanıyorum, neden olmaz dediler merak ettim.

El freni ayarı biraz can sıkıcı, ama işin içine girince öğrenirsin. Dot 4 kullanabilirsin, eski Tofaş'lara biraz sorun çıkartabiliyor ama senin gibi dikkatli biri için sıkıntı olmaz. Belki de yeni parça almadan önce biraz araştırmak lazım. Fiyatlar da iyice uçmuş, ustalar da pek merhametli değil artık. Kendi işini kendin yapma yolunda ilerlemek iyi bir karar, tebrikler. Bu işler seni daha güçlü yapar 😉