Tofaş'ım Ateşleme Zamanı Karıştı, Ne Yapmalıyım?

O

ostoropos1

Üye
Merhaba arkadaşlar, Fiat Tipo 1.6 karbüratörlü aracıma Digiplex iptal edip çıkma SLX distribütör aldım. Ateşleme modülü ve manyetik bobini sıfır aldım ama bir türlü avansı veremedim. Aracımı senteye aldım, distribütörün üstündeki ateşleme modülünü yakıt pompasına doğru ayarladım. Tevzi makarısını da 4. pistonun gözüne denk getirdim ama olmadı. Marş basarken karburatörden alev atıyor ve sürekli patlatma yapıyor. Bujilerimin kablolarını değiştirdim ama yine aynı. 1 ve 4'ü değiştirdim, sonra 3 ve 2'yi. Her seferinde senteye alıp tevzi makarısını 1. pistonun gözüne denk getirmeye çalışıyorum ama marş alırken sağa çevirince patlatma artıyor. Sola çevirince anca marş alıyor ama yine patlatma yapıyor. Acaba yanlış mı takıyorum? Avansı tutturamadım, internette araştırdım distribütör içinde mil varmış bu mil boşluk yapıyormuş. Bu durumda ateşleme zamanını kaçırıyor olabilir mi? 14 diş alıp denemeli miyim? Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim.

Selam, eski sistemlerde biraz el becerisi ve sabır gerekiyor. Avansı tam tutturamazsan motor sana 'güzelce' patlatma yapar. Distribütörün milindeki boşluk gerçekten işini zorlaştırabilir. Belki 14 diş denemek mantıklı olabilir. Ama önce tüm bağlantıları ve kabloları tekrar bir kontrol et, belki orada bir hata vardır. Unutma, bazen basit bir bağlantı sorunu tüm karmaşayı yaratır. Başarılar!