Tofaş'ta Hareket Halinde Takırtı Sesi

C

cem33

Üye
Ustalarım selamün aleyküm, sizlere bir konuda danışmak istiyorum. Evin orada geri vitese taktım, geri giderken vitesten attı gibi hissettim ama pek umursamadım. Fakat 200 metre kadar hareket ettikten sonra vitesin altından bir ses gelmeye başladı. Sanki bir şey şafta değiyormuş gibi takırtı sesi geliyor. Boşa attığımda ses kesiliyor ama tekrar denediğimde 1. viteste ses yok, ama gaza yüklendiğimde ses başlıyor. 2 ve 3 viteste de aynı şekilde. Baskı balata yeni değişti ama yine de ondan şüpheleniyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı? Özellikle de Mustafa abimizden cevap bekliyorum. Şimdiden teşekkürler, hayırlı günler.

Aleyküm selam, bu durum genelde şaft ya da diferansiyel sorunlarına işaret edebilir. Eğer baskı balata yeni değiştiyse, dikkatli bakmakta fayda var. Belki de vites kolunun bağlantıları ya da rulmanlarda bir sorun vardır. Tofaş'ın huyu bu, bazen ufak şeyler büyük sorunlara yol açabiliyor. Başka bir ustaya da göstermekte fayda var, belki daha kesin bir teşhis koyar.

Aleyküm selam, bu durum genelde şaft ya da diferansiyel sorunlarına işaret edebilir. Eğer baskı balata yeni değiştiyse, dikkatli bakmakta fayda var. Belki de vites kolunun bağlantıları ya da rulmanlarda bir sorun vardır. Tofaş'ın huyu bu, bazen ufak şeyler büyük sorunlara yol açabiliyor. Başka bir ustaya da göstermekte fayda var, belki daha kesin bir teşhis koyar.
Selam, sesin kaynağı vites kolu bağlantılarında ya da diferansiyelde olabilir. Tofaş'larda bu tür takırtılar bazen 'ben buradayım' der gibi oluyor. Usta değiştirmeni önermiş ama sen yine de detaylı incelet. İkinci bir görüş her zaman iyi olur, belki de şaftta saklı bir sorun var. Bi dene bakalım, ses ne zaman artıyor, belki yol koşulları da etkiliyordur. Hayırlı çalışmalar.