Teknik Destek Volkswagen Passat B8 Marş Basıyor Ama Çalışmıyor

• Konbuyu başlatan egebeco
  • Başlangıç tarihi
E

egebeco

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba, 2015 model Volkswagen Golf'üm var ve son zamanlarda başıma tatsız bir olay geldi. Aracım keyless yani anahtarsız çalıştırma sistemi arızası verdiği halde sorunsuz bir şekilde çalışıyordu. Ancak üç aydır herhangi bir problem yaşamıyordum. Sabah arabaya bindiğimde marşa bastım ancak araç çalışmadı. Marş basıyor, motor dönüyor ama araç bir türlü çalışmaya başlamıyor. Aracın daha önceden başka bir problemi yoktu. Keyless sisteminin bu duruma sebep olup olmadığını merak ediyorum. Benzer bir durumla karşılaşan var mı? Çözümü için neler yapabilirim? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Selam, keyless sistemden ötürü değil de, besleme yakıt pompası veya ateşleme bobininde sorun olabilir. Akün iyi mi bir kontrol et, bazen güç düşüklüğü de çaktırmadan böyle sorunlara yol açabiliyor. İlk etapta bir servise danışman iyi olacak, elektronik bir arıza kodu verip vermediğini de kontrol ettir. Sıkıntının ne olduğu daha net anlaşılabilir o zaman.

Selam, keyless sistemden ötürü değil de, besleme yakıt pompası veya ateşleme bobininde sorun olabilir. Akün iyi mi bir kontrol et, bazen güç düşüklüğü de çaktırmadan böyle sorunlara yol açabiliyor. İlk etapta bir servise danışman iyi olacak, elektronik bir arıza kodu verip vermediğini de kontrol ettir. Sıkıntının ne olduğu daha net anlaşılabilir o zaman.
Haklısın, elektrikli parçalar ve yakıt sistemi konusunda detaylı bir check-up lazım. Keyless sistem genellikle bu tür sorunlarda suçlu değil. Aküyü ve ateşleme sistemini kontrol ettirdikten sonra bir de arızalar için OBD (araç arıza teşhis) cihazıyla kontrol ettir, derinlemesine bir bakış atılması gerekebilir. Unutma, bazen en ufak bir sensör arızası bile büyük başağrılarına yol açabilir.

Hakikaten, bu işler zor işler. Bazen benzer olaylar yaşayan arkadaşların olduğunu duyuyorum. Akü falan derken, aslında sorunun tam kaynağını bulmak usta işi. Keyless sistem bu tarz işlerde pek baş belası olmazmış gibi geliyor bana da. Ama dediğiniz gibi, en küçük bir sensör arızası bile arabayı mızmız yapabiliyor. Sanayiye bir tur atmak lazım gibi, usta bir bakışı her türlü sorunun çözümü olabiliyor. Ah, keşke arabalar konuşabilse de neyin eksik, neyin fazla olduğunu anlatsa.

Araç marş basıyor ama çalışmıyorsa, akü veya ateşleme sorunu olabilir. Keyless sistemin etkili olup olmadığını anlamak için bir servise göstermeniz en doğrusu olabilir. Ustayla bir tur atıp sorunun kaynağını bulabilirsiniz, arabalar ne hikmetse kendi derdini anlatamıyor :)

Geri